Szanowni Państwo,
Powiatowy Urząd Pracy w Oleśnie ogłasza nabór wniosków o przyznanie środków z rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy.
Wnioski wraz z załącznikami będą przyjmowane w terminie od 04.09.2021 do 14.09.2021 r.
Informujemy, iż decyzją Ministerstwa Rozwoju i Technologii Powiatowy Urząd Pracy w Oleśnie otrzymał limit środków w wysokości 350 000,00 zł na działania związane z kształceniem ustawicznym. Wyżej wymienione środki winny być wydatkowane zgodne z ustalonymi przez Radę Rynku Pracy priorytetami wydatkowania środków KFS w 2021 r.
W związku z powyższym wsparcie ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego przyznawane będzie pracodawcom, których wnioski będą spełniały wymagania określone przynajmniej w jednym z przyjętych priorytetów:
-
wsparcie kształcenia ustawicznego skierowane do pracodawców zatrudniających cudzoziemców;
-
wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników zatrudnionych w podmiotach posiadających status przedsiębiorstwa społecznego, wskazanych na liście przedsiębiorstw społecznych prowadzonej przez MRiPS, członków lub pracowników spółdzielni socjalnych lub pracowników Zakładów Aktywności Zawodowej;
-
wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które mogą udokumentować wykonywanie przez co najmniej 15 lat prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a którym nie przysługuje prawo do emerytury pomostowej;
-
wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników Centrów Integracji Społecznej, Klubów Integracji Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej;
-
wsparcie kształcenia ustawicznego osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności;
-
wsparcie kształcenia ustawicznego osób dorosłych w nabywaniu kompetencji cyfrowych.
O środki KFS mogą ubiegać się Pracodawcy, którzy zamierzają przeznaczyć otrzymane dofinansowanie na:
-
kursy i studia podyplomowe realizowane z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą,
-
egzaminy umożliwiające uzyskanie dokumentów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych,
-
badania lekarskie i psychologiczne wymagane do podjęcia kształcenia lub pracy zawodowej po ukończonym kształceniu,
-
ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z podjętym kształceniem.
Przy rozpatrywaniu wniosków urząd uwzględnia:
-
Zgodność dofinansowywanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków KFS na dany rok.
-
Zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego
z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy. -
Koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku.
-
Posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego.
-
W przypadku kursów - posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi ona pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego.
-
Plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym środków KFS.
-
Możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku z uwzględnieniem limitów, o których mowa w art. 109 ust.2 k i 2 m ustawy.
W przypadku negatywnego rozpatrzenia wniosku urząd uzasadnia odmowę dofinansowania ze środków KFS wnioskowanego kształcenia ustawicznego.
Wysokość dofinansowania
W ramach KFS możliwe jest sfinansowanie:
-
do 80% kosztów kształcenia ustawicznego, nie więcej jednak niż do wysokości 300 % przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika;
-
do 100% kosztów kształcenia ustawicznego (jeśli wnioskodawca należy do grupy mikroprzedsiębiorców), nie więcej jednak niż do wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika.
Mikroprzedsiębiorca to przedsiębiorca, który zatrudnia mniej niż 10 pracowników, a jego roczny obrót lub całkowity bilans roczny nie przekracza 2 mln. EUR.
UWAGA: informujemy, iż wnioskodawca może ubiegać się o przyznanie środków na kształcenie ustawiczne rozpoczynające się w terminie od 01.10.2021 r. tak aby urząd zdążył zawrzeć wszystkie umowy o finansowanie działań obejmujących kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawcy, przed rozpoczęciem wnioskowanego kształcenia. Ze względu na to, iż ww. limit dotyczy roku 2021 wnioskowane szkolenia muszą rozpocząć się w roku bieżącym i w tym też roku finansowane.
Powiatowy Urząd Pracy w Oleśnie rozpatruje wnioski kompletne, wraz z załącznikami. W przypadku gdy wniosek jest wypełniony nieprawidłowo, urząd wyznacza pracodawcy termin nie krótszy niż 7 dni i nie dłuższy niż 14 dni do jego poprawienia.
Wniosek pozostawia się bez rozpatrzenia, o czym informuje się pracodawcę na piśmie, w przypadku:
-
niepoprawienia wniosku we wskazanym terminie lub
-
niedołączenia załączników wymaganych do wniosku.
Działania finansowane z Krajowego Funduszu Szkoleniowego regulują przepisy:
- Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jednolity Dz. U. z 2021 roku poz. 1100 z późn zm.) oraz Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 maja 2014 r. w sprawie przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (tekst jednolity Dz. U. 2018 poz. 117 z późn. zm.).
W przypadku, gdy pracodawca podlega przepisom o pomocy publicznej, zastosowanie ma:
- ustawa z dnia 30 kwietnia 2004r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (ostatni tekst jednolity z dnia 15 kwietnia 2021, Dz. U. z 2021 r. poz. 743) oraz jej przepisów wykonawczych;
- rozporządzenie Komisji (UE) nr 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis (Dz.Urz. UE L 352/1 z 24.12.2013) lub
- rozporządzenie Komisji (UE) Nr 1408/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis w sektorze rolnym (Dz. Urz. UE L 352/9 z 24.12.2013) lub
- rozporządzenie Komisji (UE) NR 717/2014 z dnia 27 czerwca 2014 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis w sektorze rybołówstwa i akwakultury (Dz. Urz. UE L 190/45 z 28.06.2014).
Druk Wniosku o przyznanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego jest dostępny na stronie internetowej: http://olesno.praca.gov.pl/
Wnioski można składać:
- w formie tradycyjnej tj. papierowej na aktualnie obowiązujących drukach, w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Oleśnie, ul. Dworcowa 4 w godzinach od 8.00 do 13.30.
- przesyłając pocztą, kurierem. W przypadku wniosków przesyłanych do Urzędu droga pocztową decyduje data stempla pocztowego.
- w postaci elektronicznej z wykorzystaniem e-PUAP.
Zabrania się jakiejkolwiek modyfikacji wniosku oraz załączników.
Wniosek pozostawia się bez rozpatrzenia w przypadku niedołączenia wymaganych załączników oraz w przypadku modyfikacji dokumentów.